VIII Miejska Olimpiada Aktywnego Seniora Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie jest położony na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, który należy do najpiękniejszych regionów Wielkopolski. Park powstał  w 1991 r. w celu zachowania i ochrony polodowcowego krajobrazu części Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego, o rzeźbie urozmaiconej wzgórzami morenowymi, wydmami, dolinami rzek i rynnami jezior. Do najciekawszych należą tereny wydmowe Puszczy Noteckiej, dolina Noteci oraz Kraina Stu Jezior.  Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie mieści się w XIX w.  odrestaurowanym dworze rodziny Kurnatowskich, położonym w parku przydworskim z wiekowymi drzewami.  Ośrodek prowadzi zajęcia edukacyjne dla młodzieży i dorosłych o tematyce przyrodniczej i związane z ochroną środowiska naturalnego. Na terenie rekreacyjnym , przyległym do dworu i parku, znajdują się m.in.:  wigwam z miejscem na ognisko, plac zabaw i duże boisko sportowe. W Chalinie wytyczono wiele pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, kilka ścieżek Nordic Walking  oraz 3 ścieżki dydaktyczne biegnące wzdłuż  trzech malowniczych jezior. W najgłębszym z nich, Śremskim, o głębokości 45 m , występuje zjawisko zwane kryptodepresją, tj. jego dno jest położone ok. 6 m poniżej poziomu morza. Ciekawostką jest również to, że  niebo w Chalinie jest jednym z najciemniejszych  w zachodniej Polsce. Jest to jedno z pięciu miejsc w naszym kraju, gdzie prowadzi się prawną ochronę ciemnego nieba. W miejscowym obserwatorium  astronomicznych odbywają się zajęcia z podstaw astronomii  i obserwuje pozbawione sztucznych świateł nocne niebo.

Organizatorem Olimpiady jest ULTW.  W tym roku, po raz drugi zawody zostały rozegrane poza Luboniem, na boisku sportowym OEP w Chalinie.  Seniorzy dobrze przygotowali się do rozgrywek sportowych. Konkurowali ze sobą w 6 konkurencjach, w tym w 5 sprawnościowych:  Rzut kaloszem, Śwignięcie w dychę, Wieża z puszek, Gwóźdź Olimpiady, Bieg z szarfą i 1 krajoznawczej: Znam Sierakowski Park Krajobrazowy, pod sprawnym okiem sędziów. W każdej konkurencji wyłoniono 5 najlepszych zawodników. Nad przebiegiem Olimpiady czuwał  Maciej Kędziora z Lubońskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Po uroczystym otwarciu Olimpiady przystąpiono do zmagań sportowych.  Zawodom towarzyszyły wielkie emocje i zdrowa rywalizacja. Seniorzy pokazali, że udział w Olimpiadzie jest pewną formą zabawy, dającą ogromną radość,  a ruch na świeżym powietrzu doskonałym sposobem na zachowanie sił witalnych. W rzucie kaloszem do celu najwięcej punktów zdobyła Elżbieta Królikiewicz,  pokonując celnością rzutów swoich rywali. Śwignięcie w dychę polegało na rzucie lotkami do tarczy, i w tej konkurencji pierwszą lokatę zajęła również Elżbieta Królikiewicz. Zdzisław Roehr wbił gwóźdź w pieniek drzewa tyko trzema uderzeniami młotka, pozostawiając swoich konkurentów daleko w tyle. Układanie wieży z puszek na czas wymagało dużej precyzji, spokojnej ręki i cierpliwości, a zarazem szybkości. W tej konkurencji najlepsza była Irena Czerwińska, a jej wieża górowała nad innymi.   W biegu z przekładaną przez głowę szarfą najszybsza była Lucyna Hulak.

Konkurs  pn. „Znam Sierakowski Park Krajobrazowy” nie należał do łatwych. Wymagał  wykazania się znajomością Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, w tym informacjami o jego powstaniu, położeniu, walorach przyrodniczych, formach ochrony przyrody. Zawodnicy byli dobrze przygotowani, jednak maksymalną ilość punktów w tej konkurencji i zarazem pierwsze miejsce z zdobył Piotr Kusy. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary (I – III miejsce) i nagrody rzeczowe. Uroczyste ogłoszenie wyników i przedstawienie zwycięzców oraz wręczenie pucharów i nagród odbyło się na płycie boiska w miłej i przyjaznej atmosferze. Wręczenia dokonali przewodniczący Stowarzyszenia ULTW Zbigniew Jankowski i Maciej Kędziora. Po oficjalnym zakończeniu Olimpiady rozpoczęto wspólną zabawę przy muzyce biesiadnej.

W wigwamie był poczęstunek w postaci  kiełbasek z grilla oraz kawa i placek. Wydarzenie odbyło się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Luboń.

Wyniki VIII Miejskiej Olimpiady Aktywnego Seniora Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

Rzut kaloszem:                                                        

 1. Królikiewicz Elżbieta
 2. Rosik Lucyna
 3. Szymczak Bożena
 4. Roehr Zdzisław
 5. Bręczewski Krzysztof

Śwignięcie w dychę:

 1. Królikiewicz Elżbieta
 2. Bręczewski Krzysztof
 3. Kusy Piotr
 4. Szafran Maria
 5. Sroczyńska Jolanta

Gwóźdź Olimpiady:

 1. Roehr Zdzisław
 2. Piątek Krzysztof
 3. Szymczak Bożena
 4. Kusy Piotr
 5. Bręczewski Krzysztof

Wieża z puszek:

 1. Czerwińska Irena
 2. Marciniak Dorota
 3. Michałowska Ewa
 4. Woźniak Danuta
 5. Melinger Lucyna

Bieg z szarfą:

 1. Hulak Lucyna
 2. Zabawa Maria
 3. Kurasińska Danuta
 4. Roehr Barbara
 5. Odolanowska Barbara

Znam Sierakowski Park Krajobrazowy: 

 1. Kusy Piotr
 2. Cieślewicz Lidia
 3. Pytlik Anna
 4. Kaczmarek Irena
 5. Tonder Wanda