Majówka w Dziekanowicach

W sobotę 12 maja, słuchacze LUTW wyjechali na wiosenną wycieczkę za miasto do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Tym razem Sekcja Turystyki Pieszej i Krajoznawczej postawiła na zwiedzanie połączone z relaksem i wypoczynkiem. Specyficzna atmosfera tego miejsca, otaczająca teren przyroda, a przede wszystkim dostępność miejsc wypoczynku były okazją do zorganizowania na terenie skansenu biesiady pod chmurką.

Skansen leży na Szlaku Piastowskim na wschodnim brzegu jeziora Lednickiego i jest częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zajmuje powierzchnię ok. 24 ha, co plasuje go w grupie największych skansenów w Polsce. Od 1975 roku przenoszone są tutaj zabytki wiejskiej architektury drewnianej z terenu historycznej Wielkopolski. Obecnie zrekonstruowano ok. 70 budowli drewnianych. W większości są to obiekty pochodzące z XIX w., są też z XVIII w., a nawet z XVII w. Skansen jest podzielony na trzy części: wieś, zespół dworski i folwark. Folwarku się nie zwiedza, gdyż muzeum ma tutaj swoje techniczne zaplecze. Zagrody chłopskie i chałupy prezentują różne sposoby budowania i uwzględniają poziom zamożności gospodarzy. Składają się z domu mieszkalnego z pełnym wyposażeniem i budynków gospodarskich oraz podwórza. Są otoczone polami, płotkami, ogródkami kwiatowymi, zagrodami ze zwierzętami, studniami, kapliczkami, figurami świętych. Okna domów zdobią czerwone pelargonie, a w ogródkach przydomowych królują popularne niegdyś malwy. Oprócz zagród znajdują się budowle, bez których dawna wieś nie mogłaby funkcjonować, a mianowicie kuźnia, wiatraki i karczma. Jest też kościół z dzwonnicą i kapliczka Św. Rocha – patrona chroniącego ludzi i zwierzęta przed zarazami. Rozległość terenu, sąsiedztwo pól, rozplanowanie zabudowań, otaczająca je zieleń, cisza i spokój nadają temu miejscu charakteru wiejskiego o specyficznym klimacie i sprawiają wrażenie autentyczności. Niektóre narzędzia i sprzęty gospodarstwa domowego będące na wyposażeniu skansenu pamiętamy z czasów naszego dzieciństwa. Zetknęliśmy się z nimi podczas wakacji u dziadków na wsi lub w domu rodzinnym.
Najpierw zwiedziliśmy część wiejską skansenu, a potem w parku za karczmą, w cieniu drzew, na uczestników wycieczki czekała biesiada. Było pyszne ciasto domowego wypieku i potrawy przygotowane przez nasze zaradne panie. Ciepły i słoneczny dzień był naszym sprzymierzeńcem, a dodatkowym atutem tego miejsca była cisza. Oprócz dobrych humorów i świetnej zabawy towarzyszył nam jedynie śpiew ptaków oraz zapach wiosennych kwiatów i bzów.
Po biesiadzie, której nie chciało się opuszczać, zwiedziliśmy zespół dworski. Tutaj znajduje się kopia dworu z XVIII w. z łamanym dachem krytym gontem i dwoma alkierzami po bokach, który prezentuje meble i wyposażenie domu rodziny ziemiańskiej z XIX w. Jego dopełnieniem są dwie murowane oficyny dworskie, ogród francuski, zabudowania gospodarskie i podwórze folwarczne.
Poznaliśmy miejsce, które nie tylko prezentuje ciekawe obiekty, ale również może być miejscem atrakcyjnym na weekendowe wycieczki, szczególnie w maju. Gwarantuje wyciszenie się i relaks.
Dodatkową atrakcją wycieczki był Skansen Miniatur w Pobiedziskach, który zwiedziliśmy jadąc do Dziekanowic. Jest to park z makietami obiektów historycznych występujących na Szlaku Piastowskim. Miniatury są wykonane w skali 1: 20 z tworzywa odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Skansen prezentuje 35 najważniejszych budowli z terenu szlaku piastowskiego. Możemy tutaj podziwiać miniatury: Starego Rynku w Poznaniu, katedry w Poznaniu i Gnieźnie, grodu w Biskupinie i Gieczu, pomnika Leszka Białego, kolegiaty w Kruszwicy i in. Jest to pierwszy w Polsce park miniatur, który został udostępniony do zwiedzania w 1998 roku z okazji 950 –lecia Pobiedzisk.
Podczas naszych wycieczek będziemy odwiedzać podobne miejsca, bo taki sposób spędzania wolnego czasu zyskał swoich zwolenników.

Maria i Jan Błaszczakowie

Majówka w… Uczestnicy przed dworem w Dziekanowicach fot. Maria i Jan Błaszczakowi

maj%e2%94%9c%e2%94%82wka_wocz___uczestnicy_przed_dworem_w_dziekanowicach_-_jb

maj%e2%94%9c%e2%94%82wka_wocz___uczestnicy_przed_dworem_w_dziekanowicach_-jb_-2

maj%e2%94%9c%e2%94%82wka_wocz___uczestnicy_przed_dworem_w_dziekanowicach_-jb_-3

Majówka w… Uczestnicy przed dworem w Dziekanowicach fot. Jan Błaszczak

dziekanowice_-_przed_karczm%e2%94%80u__-_jb
Majówka w… logo wycieczki fot. Jan Błaszczak

maj%e2%94%9c%e2%94%82wka_wocz___logo_wycieczki_-_jb