Po spotkaniu z Białą Damą
W bardzo pogodny poniedziałkowy (11.05) poranek grupa słuchaczy sekcji literacko-tetatralno-bibliotecznej wyruszyła na spotkanie z Teofilią Działyńską. Podczas wycieczki do Kórnika zwiedziliśmy neogotycki zamek, który owiany jest legendą Białej Damy i przespacerowaliśmy się alejkami Arboretum zażywając słonecznych kąpieli.
Po zamkowych wnętrzach oprowadziły nas panie przewodniczki, które w dynamiczny i atrakcyjny sposób przedstawiły historię Kórnika, zamku i jego mieszkańców. Przybliżyły nam zwyczaje panujące w czasach świetności, które trwały podczas rządów Teofili Działyńskiej. Mogliśmy obejrzeć cenne zbiory, które zgromadzono w zamku od malarstwa przez rzeźby aż do przedmiotów codziennego użytku i pamiątek, które pozostawili po sobie mieszkańcy zamku. Jedną z atrakcji była możliwość zobaczenia jednych z najbardziej cennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej, która na swoich regałach przechowuje jedne z najstarszych ksiąg w Polsce.
Wyjazd do Kórnika przybliżył nam nie tylko historię rodu Działyńskich, ale także życiorys Wisławy Szymborskiej, która urodziła się w tym mieście. Z tej okazji została stworzona ławka z sylwetką Szymborskiej oraz kota, o którym pisała w jednym z swoich wierszy.
„Umrzeć- tego się nie robi kotu.
Bo co ma począć kot
w pusty mieszkaniu.”
Czas spędzony w Kórniku minął bardzo szybko w sympatycznej atmosferze i zapewne na długo pozostanie z uczestnikami.
Podczas dyskusji, gdzie była Polska na mapie z XVII wieku…
Jedna z ręcznie zdobionych kart modlitewnika francuskiego
Zatrzymane między ramami zwierciadła…
Podczas spaceru w Arboretum
Fotografia w stylu retro, czyli szczęście i młodość na jednym obrazku!
Wspólne zdjęcie z Wisławą Szymborską
Tekst i fotografie: Klaudia Janusz
- Retoryka – sztuka dobrego mówienia
- „Niech inne narody go nam zazdroszczą”