Po spotkaniu z Białą Damą

W bardzo pogodny poniedziałkowy (11.05) poranek grupa słuchaczy sekcji literacko-tetatralno-bibliotecznej wyruszyła na spotkanie z Teofilią Działyńską. Podczas wycieczki do Kórnika zwiedziliśmy neogotycki zamek, który owiany jest legendą Białej Damy i przespacerowaliśmy się alejkami Arboretum zażywając słonecznych kąpieli.

Po zamkowych wnętrzach oprowadziły nas panie przewodniczki, które w dynamiczny i atrakcyjny sposób przedstawiły historię Kórnika, zamku i jego mieszkańców. Przybliżyły nam zwyczaje panujące w czasach świetności, które trwały podczas rządów Teofili Działyńskiej. Mogliśmy obejrzeć cenne zbiory, które zgromadzono w zamku od malarstwa przez rzeźby aż do przedmiotów codziennego użytku i pamiątek, które pozostawili po sobie mieszkańcy zamku. Jedną z atrakcji była możliwość zobaczenia jednych z najbardziej cennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej, która na swoich regałach przechowuje jedne z najstarszych ksiąg w Polsce.

Wyjazd do Kórnika przybliżył nam nie tylko historię rodu Działyńskich, ale także życiorys Wisławy Szymborskiej, która urodziła się w tym mieście. Z tej okazji została stworzona ławka z sylwetką Szymborskiej oraz kota, o którym pisała w jednym z swoich wierszy.

„Umrzeć- tego się nie robi kotu.

Bo co ma począć kot

w pusty mieszkaniu.”

 

Czas spędzony w Kórniku minął bardzo szybko w sympatycznej atmosferze i zapewne na długo pozostanie z uczestnikami.

DSC_0801

DSC_0814

Podczas dyskusji, gdzie była Polska na mapie z XVII wieku…

DSC_0854

DSC_0872

DSC_0874

Jedna z ręcznie zdobionych kart modlitewnika francuskiego

DSC_0885

DSC_0914

DSC_0918

Zatrzymane między ramami zwierciadła…

DSC_0951

Podczas spaceru w Arboretum

Fotografia w stylu retro, czyli szczęście i młodość na jednym obrazku!

DSC_1010

DSC_1079

Wspólne zdjęcie z Wisławą Szymborską

DSC_1115

Tekst i fotografie: Klaudia Janusz