„Honor mi nie pozwala”
Dnia 18 listopada w Galerii na Regale odbyło się spotkanie autorskie i promocja książki Wacława Holewińskiego „Honor mi nie pozwala’’. Rozmowę z autorem poprowadził pan Włodzimierz Sroczyński słuchacz LUTW. Wacław Holewiński urodził się w 1956 roku. Z wykształcenia prawnik, wydawca, redaktor. Działacz przedsierpniowej opozycji demokratycznej, współpracownik KSS KOR. Internowany w stanie wojennym, a w roku 1984 został aresztowany. Autor powieści m.innymi „Lament nad Babilonem’’, w 2013 roku ukazały się „Szwy’’, wielowymiarowa powieść o kondycji otaczającej nas rzeczywistości. Wacław Holewiński jest też autorem scenariuszy filmowych. Książka „Honor mi nie pozwala’’ czyta się jednym tchem, opowiada tragiczną, prawdziwą.
W styczniu 1945 r. Stanisław Ostwind-Zuzga, major Narodowych Sił Zbrojnych, zostaje aresztowany. Urząd Bezpieczeństwa przewozi go do aresztu w Otwocku i tam torturami próbuje zmusić do współpracy z Sowietami. Major nie daje się złamać. Miesiąc później zostaje zamordowany.
Stanisław Ostwind to postać wyjątkowa na kartach polskiej historii. I dla wielu niewygodna. Żyd, legionista, policjant, żołnierz oskarżanych o faszyzm Narodowych Sił Zbrojnych. Patriota. Honor mi nie pozwala jest zapisem historii majora – Żołnierza Wyklętego. Autor nadał jej formę listów, jakie bohater – Ostwind – pisze do ukochanej żony. Listy te są wyznaniem miłości, a zarazem spowiedzią człowieka, który spogląda wstecz na swoje życie, szukając odpowiedzi na dręczące go pytania. Czym jest polskość i patriotyzm? Co to znaczy być Żydem i Polakiem jednocześnie? Czym wreszcie jest honor?
- Vivat Academia!
- Wspólne robienie dekoracji świątecznych