Życie – to refleksja i radość

,,Ludzie ludziom zgotowali ten los”

Trudne chwile głębokiej zadumy i refleksji przeżywaliśmy w trakcie  pobytu na terenach Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady KULMHOF w
Chełmie nad Nerem. Te straszne miejsca , ziemia ,  która była świadkiem okrucieństwa i przemocy , ludobójstwa i szukaniem możliwości uśmiercania ponad 200 000  ofiar , dzieci ,kobiet ,mężczyzn żydowskiego i cygańskiego pochodzenia. Ten trudny okres, te ciemne strony ,,człowieka”, jego okrutne cele,
refleksyjnie i w zadumie,  pomógł nam przeżyć młody człowiek, przewodnik muzeum pan Adam Dominiak. Jego głęboki szacunek do miejsca i ludzkich tragedii, pozwalał  napawać otuchą i nadzieją na naszą  spokojną przyszłość.

Dr Piotr Wąsowicz , kierownik muzeum przybliżył nam wiele faktów z tego okresu. Wśród wielu tysięcy ofiar, byli  ludzie którzy, przeżyli i są świadkami ,,ludzkiego ” bestialstwa. W Lesie Rzuchowskim – miejscu , w którym spoczywają prochy ofiar, zapaliliśmy znicz, jest cicho i nie śpiewają ptaki. Dziękujemy Pani dr Annie Ziółkowskiej, dyr Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie i pracownikom oddziału muzeum w Chełmnie nad Nerem za pomoc w organizacji i przeżywaniu tych  trudnych ,,chwil”.

W Świnicach Warckic , miejscowym kościele wysłuchaliśmy historię życia Św. Siostry Faustyny.
Kolejne etapy naszej wycieczki  to weselsze chwile. Czekały na nas niespodzianki w Dąbskim Gminnym Domu Kultury. Po powitaniach gospodarza spotkania, Burmistrza Tomasza Ludwickiego i Przewodniczącego ULTW, Mikołaja Tomaszyka – rozpoczęły się uroczystości  Gminnego Dnia Seniora.
To były radosne i pełne humoru strony życia  przy występach zespołu ,,Nadnerzanki” i kabaretu ,,Humoreska”. Były śpiewy, tańce, kawa i pyszne ciacha , radosne przyśpiewki, które kolejny już raz udowodniły , że radość i dobra aktywność nie ma limitów wiekowych.

Dziękujemy i zapraszamy do Lubonia.
Irena Skrzypczak

dsc04872

dsc04862

dsc04850

dsc04847

dsc04843

dsc04839

dsc04828

dsc04814

dsc04796

dsc04793

dsc04786

dsc04777