Złota Jesień w WPN

W pierwszą sobotę października odbył się XXIX rajd pieszy o charakterze krajoznawczym i rekreacyjnym  „Złota jesień w WPN – Szlakami po dobrach Władysława hr Zamoyskiego” zorganizowany przez Oddział PTTK im. Cyryla Ratajskiego w Luboniu. Była to dobra zabawa i mile spędzony czas w otoczeniu przyrody.

Rajd jest imprezą cykliczną i na stałe został wpisany do  corocznego kalendarza jesiennych imprez lubońskiego Oddziału PTTK. Zawsze odbywa się w pierwszą sobotę października bez względu na pogodę. Jego głównym przesłaniem jest popularyzacja i upowszechnianie turystyki pieszej, poznanie walorów przyrodniczych i historycznych Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz przypomnienie postaci Władysława hr Zamoyskiego, prof. Adama Wodziczki i Franciszka Jaśkowiaka, a przede wszystkim relaksowe spędzenie czasu na łonie natury.

C0736T01

W tegorocznej imprezie wzięło udział ponad 150 osób, a wśród nich: dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Luboniu, ich pełnoletni opiekunowie, w kilku przypadkach członkowie rodzin dzieci, seniorzy z Uniwersytetu Lubońskiego III Wieku i kierownicy tras. Wszyscy otrzymali okolicznościowe plakietki, a w książeczkach turystycznych potwierdzenie uczestnictwa w rajdzie wraz z okolicznościową pieczęcią rajdową. Uczestnicy poruszali się wyznaczonymi znakowanymi ścieżkami pieszymi zgodnie z programem przygotowanym przez organizatora. Do dyspozycji mieli dwie trasy piesze. Mogli skorzystać z wariantu dłuższego ok. 9 km (Puszczykówko – Jeziory – Jezioro Góreckie – Głaz Jaśkowiaka – Osowa Góra –  Pożegowo) lub krótszego ok. 5 km (Jeziory – jezioro Góreckie – Głaz Jaśkowiaka – Głaz Wodziczki – Studnia Napoleona –  Pożegowo). Podczas wędrówki  kierownicy tras zapoznawali uczestników z walorami przyrodniczymi i historycznymi parku. Przypomnieli również postaci historyczne zasłużone dla parku na polu ochrony przyrody i dbałości o środowisko naturalne.

Na mecie zlokalizowanej na parkingu leśnym w Mosinie – Pożegowie na rajdowców czekał ciepły posiłek w postaci grochówki lub zupy pomidorowej oraz chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Było też ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy dla dzieci  nagradzane słodyczami.  Dla chętnych przeprowadzono konkurs o tematyce przyrodniczej w formie testu. Zwycięzców uhonorowano okolicznościowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu.  Impreza zakończyła się o godz. 13:30. Była to dobra zabawa i mile spędzony czas w otoczeniu przyrody.

Rajd odbył się dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatu Poznańskiego.

Tekst  Maria i Jan Błaszczak

Foto Piotr Kusy

C0752T01