Wycieczka Szlakiem Historii Polski do Kamienia Pomorskiego i na wyspę Wolin. W dniach 10- 12 maja seniorzy z ULTW zwiedzili Kamień Pomorski, Świnoujście i Międzyzdroje

Po dwóch latach starań udało się zrealizować długo wyczekiwaną wycieczkę nad morze. Spowodowane to było trudnymi i nieprzewidywalnymi czasami związanymi z pandemią korona wirusa, która uniemożliwiała realizację bezpiecznych wyjazdów. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby nasz pobyt nad morzem był ciekawy i udany.

W Kamieniu Pomorskim zwiedziliśmy zespół katedralny, który został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 25 sierpnia 2005 roku. Zespół stanowi wyodrębnioną część miasta. Powstał w XII wieku, po przeniesieniu siedziby biskupstwa pomorskiego do Kamienia Pomorskiego z pobliskiego Wolina. Zespół katedralny składa się z wielu zabudowań, m.in. pałacu biskupów z XV w., plebanii, kanonii, domu dziekana, domu zakrystiana, domu proboszczów i szkoły podstawowej. W centralnej jego części jest położona romańsko- gotycka konkatedra zbudowana z cegły i kamieni. Jest to najstarszy obiekt sakralny na Pomorzu Zachodnim. Przewodniczka rozpoczęła od pokazania nam wschodniej, najstarszej części katedry z kapitularzem dobudowanym na przełomie XIV i XV wieku. Następnie zwiedziliśmy bogato udekorowaną fasadę od strony południowej. Wyposażenie katedry, niegdyś słynące z bogactwa zaginęło w nieznanych okolicznościach po II wojnie światowej. Obecnie do najcenniejszych jego elementów zalicza się m.in. : późnogotycki ołtarz główny – tryptyk w prezbiterium, stalle zakonników, średniowieczne chrzcielnice, drewniane krucyfiksy, kamienne płyty nagrobne biskupów i dostojników kościelnych, pozostałości polichromii oraz barokowe ołtarze boczne, ambonę, a przede wszystkim XVII wieczne unikatowe wysokiej klasy organy z bogato zdobionym prospektem. Od 1965 roku odbywają się tutaj coroczne międzynarodowe festiwale organowe. W świątyni wysłuchaliśmy koncertu organowego oraz zwiedziliśmy przylegający do niej wirydarz otoczony krużgankami z przełomu XIII i XIV wieku, miejsce kontemplacji zakonników i początkowo ich pochówku. Spacer po starym mieście oraz „domy na wodzie” w kamieńskiej marinie to kolejne atrakcje wycieczki. W Kamieniu Pomorskim spotkał się z nami Ryszard, były nasz student a obecnie mieszkaniec tego miasta. W drodze na nocleg w Międzyzdrojach byliśmy na punkcie widokowym wzgórza Gosań, które położone jest na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Jest to najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża (ponad 90 m n.p.m.). Stąd rozciąga się wspaniały widok na Bałtyk i Zatokę Pomorską. Stromy piaszczysty klif jest tutaj nieustannie podmywany przez fale morskie. W drugim dniu wycieczki zwiedzaliśmy Świnoujście: Fort Gerharda – jeden z XIX- sto wiecznych pruskich fortów Twierdzy Świnoujście, siedzibę żywego Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu; najwyższą na polskim wybrzeżu latarnię morską (65 m); a po miejskiej przeprawie promowej na Świnie Muzeum Rybołówstwa Morskiego ze zbiorami dotyczącymi historii miasta, flory Bałtyku i połowów ryb; Dar Młodzieży – trzymasztowy żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz świnoujską Promenadę Nadmorską z otaczającymi ją zabytkowymi pensjonatami i sanatoriami, punktami gastronomicznymi i sklepikami z pamiątkami.

DSCN3311W powrotnej drodze do Międzyzdrojów zatrzymaliśmy się nad jeziorem Turkusowym, w pobliżu wsi Wapnica. Jego niebiesko- zielona barwa jest wywołana rozszczepieniem światła słonecznego od białego kredowego dna. To zalana wodą pozostałość po przedwojennej kopalni kredy. Jezioro jest bardzo głębokie, a jego lustro wody leży na wysokości 2,6 m n.p.m. tworząc tzw. kryptodepresję o wysokości 18,6 m n.p.m. Tego dnia wieczorem czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka. W restauracji, która nas żywiła odbyło się dwugodzinne spotkanie towarzyskie przy muzyce z naszego wzmacniacza. W ostatnim, trzecim dniu pobytu zwiedzaliśmy z przewodnikiem Międzyzdroje: słynną Promenadę Gwiazd, gdzie znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach chodnikowych; ławeczkę Ireny Jarockiej i Gustawa Holoubka; stolik Krzysztofa Kolbergera; pomnik Jana Machulskiego; Amfiteatr – znany z organizacji licznych imprez muzycznych, w tym Festiwalu Gwiazd; Międzynarodowy Dom Kultury – wyposażony w nowoczesny sprzęt, nagłośnienie i oświetlenie sceniczne; Park Zdrojowy z pomnikiem Fryderyka Chopina oraz nowoczesne i zabytkowe pensjonaty, ośrodki wczasowe i budynki miasta.

DSCN3290

Był także spacer po słynnym żelbetowym molo o długości 395 m, wychodzącym prosto z plaży w głąb Morza Bałtyckiego, z przystanią pasażerską na jego końcu. Molo w Międzyzdrojach było oblężone przez naszych studentów przez wszystkie dni wycieczki. Tutaj można było poczuć klimat nadmorskich wakacji, podziwiać wspaniale widoki, a także wypić filiżankę kawy w jednej z licznie znajdujących się tutaj kawiarenek.

Organizatorzy uczestnikom wyjazdu składają podziękowanie za miłą i serdeczną atmosferę. Wycieczka była dofinansowana przez Starostwo Powiatu Poznańskiego.