Wycieczka do Torunia

W sobotę 6 maja słuchacze Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku udali się na wycieczkę krajoznawczą do Torunia w ramach cyklu „Odwiedzamy zabytki kultury polskiej wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – „Średniowieczny Zespół Miejski Torunia”.

W sobotni poranek wyjechaliśmy autokarem z parkingu Intermarche Luboń w kierunku Torunia. Pierwszy dłuższy postój był w małej miejscowości Suchatówka, do której zaprosił nas sołtys wsi p. Tomasz Polak i działające tam stowarzyszenia. Wieś położona jest około 12 km od Torunia, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Gniewkowo. Przywitał nas p. Tomasz z Przewodniczącymi : Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia Innowacyjna Suchatówka. Opowiedział nam o historii wsi i jej obecnych działaniach. Początki wsi sięgają 1820 roku. Pod zaborem pruskim miejscowość nosiła nazwę Polnisch Suchatowko – Suchatowko Polskie. Polską nazwą Suchatówka notuje Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydawany w latach 1880-1902. Historia wsi związana jest z Puszczą Bydgoską rozciągającą się od granic wioski aż do Bydgoszczy. Wieś liczy około 550 mieszkańców mieszkających w 134 domach, z czego 35 to prywatni przedsiębiorcy. Mieszkańcy pracują głównie w lesie. Znajduje się tutaj zakład przetwórstwa drzewnego, zakład wytwarzający świece i wiele innych drobnych warsztatów rzemieślniczych. Działające tutaj prężnie stowarzyszenia pozyskują fundusze dla lokalnej społeczności i pracują na rzecz swojej „małej ojczyzny”. Ich staraniem powstał między innymi Fitness Park Suchatówka, jedyny tego rodzaju obiekt wiejski w okolicy. Podczas spotkania przybliżyliśmy seniorom z Suchatówki działalność naszego Uniwersytetu, omówiliśmy możliwości spędzania i zagospodarowania wolnego czasu oraz wykorzystania doświadczenia i umiejętności osób starszych. Mówiliśmy także o zapobieganiu wykluczeniu społecznemu. Na zakończenie poczęstowano nas kawą i smakowitymi drożdżówkami, bo „Najlepsze drożdżówki są z SUCHATÓWKI”. Toruń ma pierniki, a Suchatówka pyszne drożdżówki. Pan Tomasz Polak ma dwóch braci: Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka i księdza prof. UAM dr. hab. Mieczysława Polaka (rezydenta w lubońskiej parafii św. Maksymiliana Kolbe w Lasku). Ich siostra jest nauczycielką. Pan Tomasz podczas pięcioletnich studiów na Akademii Rolniczej w Poznaniu mieszkał w Luboniu przy ul. 11 Listopada. Czas spędzony w Suchatówce będziemy długo i mile wspominać. Gospodarze spotkania obdarowali nas drobnymi upominkami, a Pani Ania Palacz dołączyła świece, przygotowane przez stowarzyszenia, za które serdecznie dziękujemy.

Następnie wyruszyliśmy w dalszą drogę do Torunia – głównego celu naszej wycieczki. Z miejscową przewodniczką, ubraną w strój stylizowany na średniowieczną mieszczkę toruńską, udaliśmy się na trasę pieszą ukazującą zabytki kultury polskiej wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – szlakiem „Średniowiecznego Zespołu Miejskiego Torunia”. Obejrzeliśmy m.in. Krzywą Wieżę, mury obronne, spichrze, Dom Kopernika, Katedrę Świętojańską, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Piernikową Aleję Gwiazd, Kamienicę pod Gwiazdą, pomnik Mikołaja Kopernika, Fontannę Flisaka z ośmioma żabami. Usłyszeliśmy kilka ciekawych legend i opowieści związanych z historią średniowiecznego miasta m.in. o dzwonie Tuba Dei z1500 r., który znajduje się na wieży Bazyliki Katedralnej ś.ś. Janów (trzeci co do wielkości w Polsce, po Licheniu i Dzwonie Zygmunta na Wawelu w Krakowie) oraz o Flisaku, który grając na skrzypcach uwolnił Toruń od plagi żab. Wędrówkę po Rynku Staromiejskim zakończyliśmy w Żywym Muzeum Piernika, które jest pierwszą tego typu interaktywną placówką w Europie i istnieje od 2006 roku. Poznaliśmy tam tradycje wypieku toruńskiego piernika i historię jego powstania opowiedzianą z humorem i w niezwykłej atmosferze. Na pierwszym piętrze pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznaliśmy składniki ciasta i średniowieczne rytuały związane z wypiekiem piernika. Po przygotowaniu ciasta piernikowego, wszyscy uczestnicy spotkania własnoręcznie, przy użyciu drewnianych form wykroili pierniki. Po ich upieczeniu każdy mógł swoje „dzieła” zabrać do domu. Na drugim piętrze Muzeum znajduje się piernikarnia z przełomu XIX/XX wieku, gdzie prowadzi się pokazy ręcznego zdobienia pierników. W muzealnym sklepiku zaopatrzyliśmy się w toruńskie specjały. Słuchacze ULTW dziękują Prezesowi Stowarzyszenia Zbigniewowi Jankowskiemu oraz starościnie Marii Nowakowskiej za zorganizowanie wycieczki. Odbyła się ona dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Luboń.

Maria i Jan Błaszczakowie

LUTW – Wycieczka do Torunia Przed świetlicą w Suchatówce fot. Jan Błaszczak

LUTW – Wycieczka do Torunia Przed świetlicą w Suchatówce 2 w pierwszym rzędzie sołtys Tomasz Polak fot. Maria Błaszczak

lutw-wycieczka-do-torunia-przed-swietlica-w-suchatowce-jb

lutw-wycieczka-do-torunia-przed-swietlica-w-suchatowce-2-mb