6 października 2023 roku w sali Lubońskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się Powiatowa Olimpiada Senioralna.

W tegorocznej 4. edycji wydarzenia wystartowało blisko 160 uczestników. Było także 16 osób rezerwowych oraz 24 osoby organizujące zawody, Olimpiadę zorganizował Uniwersytet Luboński Trzeciego Wieku przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

DSC00268

 

Ceremonia otwarcia Olimpiady rozpoczęła się od tradycyjnego uroczystego wejścia na płytę boiska 12 osobowych drużyn zawodników reprezentujących poszczególne gminy powiatu i 4 osobowej drużyny z DPS Lisówki. Wszystkich zebranych powitał w imieniu Starosty Poznańskiego  Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Mirosław Wieloch. Wystąpiła także Zastępca Burmistrza Miasta Lubonia Dorota Franek  a także Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia zachęcał seniorów do bezpłatnych badań profilaktycznych. Natomiast prezes Stowarzyszenia ULTW Zbigniew Jankowski zapewniał, że jest to ważne wydarzenie sportowe adresowane do seniorów, które promuje zdrowy styl życia i aktywne spędzanie wolnego czasu. Udział w Olimpiadzie tak wielu osób jest dowodem na to, że seniorzy nie stronią od aktywności fizycznej i potrafią się doskonale bawić. Kierownikiem Olimpiady był Maciej Kędziora. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w 10  konkurencjach, których nazwy potraktowano w nieco humorystyczny sposób, aby nadać imprezie charakteru wesołej zabawy. Były to: „Śwignięcie w dychę”, „Slalom z jajem”, „Ciepnięcie moherem”, „Gwóźdź Olimpiady”, „Bezpieczny senior”, „Wieża z puszek”, „Jednooki snajper”, „Bieg z książką  na czas”, „Strażackie kręgle” oraz konkurs ze znajomości powiatu poznańskiego „Największy powiat w Polsce”. Każdy zawodnik mógł startować maksymalnie w 3 konkurencjach. Zgłoszenie na olimpiadę traktowano jako potwierdzenie odpowiedniej kondycji i stanu zdrowia uczestnika, umożliwiające udział w zawodach.

DSCN1901

Największym zainteresowaniem cieszył się rzut moherowym beretem, koniecznie antenką do góry, bo w przeciwnym razie rzut był nieważny oraz układanie piramidy z puszek, choć wcale nie były takie proste. Okazało się, że pozostałe konkurencje również nie należały do łatwych. Duże emocje towarzyszyły seniorom strącającym kręgle przy pomocy węża strażackiego oraz pokonującym prosty odcinek drogi na czas w specjalnych okularach pokazujących drogę widzianą oczami osoby będącej pod wpływem alkoholu.  W konkursie o powiecie poznańskim seniorzy wykazali się dużą znajomością tematu. Zawodnikom towarzyszyła zdrowa rywalizacja, a przede wszystkim wspaniała zabawa, uśmiech, wzajemna życzliwość oraz chęć obcowania z drugim człowiekiem. Po zakończeniu zawodów była wspólna zabawa. Do tańca przygrywał zespół „TON” z Lubonia. Na koniec olimpiady odbyła się uroczysta ceremonia przedstawienia zwycięzców i wręczenia im pucharów oraz  dyplomów. Wyróżnienia wręczali Małgorzata Machalska Burmistrz Miasta Luboń, Maciej Matuszewski Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia , Tomasz Woźnica Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz przedstawiciele komisji konkursowych. Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali upominek. Gośćmi zawodów  byli radni powiatu: Mirosław Wieloch, Marzena Fiedler, Dariusz Szmyt i Zbigniew Jankowski.