Świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

10 listopada w czwartkowe popołudnie, w Centrum Organizacji Pozarządowych słuchacze ULTW śpiewali pieśni patriotyczne z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Imprezę przygotował kol. Lechosław Kędra w ramach comiesięcznych spotkań śpiewaczych tzw. Śpiewanek dla seniorów. Śpiewanie pieśni patriotycznych,  które odzwierciedlają najważniejsze wydarzenia naszej historii,  było okazją do ich przypomnienia , do zadumy nad kształtowaniem się rodzimej tożsamości oraz wspólnego świętowania odzyskania niepodległości. Frekwencja dopisała. Uczestnicy spotkania mieli do dyspozycji śpiewniki oraz teksty piosenek wyświetlane na ekranie.

Utwory o charakterze narodowym zaczęto pisać już w okresie średniowiecza, pisano je w czasie rozbiorów, Młodej Polski, II wojny światowej  i  pisze nadal  w czasach współczesnych. Za najstarszą pieśń patriotyczną uznawana jest Bogurodzica, napisana na przełomie XIII i XIV wieku.  Piosenki patriotyczne odzwierciedlają zawiłe losy naszej historii, przywołują zarówno dobre i radosne wydarzenia, jak i smutne i trudne losy naszej Ojczyzny.

Wykonaliśmy najbardziej znane pieśni m.in. : „My, Pierwsza Brygada”, „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Szara piechota”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Czerwone maki”, „Warszawskie dzieci”, „ Rozszumiały się wierzby płaczące” i wiele innych. Nasza akompaniatorka nie mogła przybyć na spotkanie i byliśmy zmuszeni śpiewać na głosy a cappella bez  instrumentu muzycznego. Nie sprawiało to nam żadnej trudności, bowiem wszyscy dobrze znają melodie tych pieśni.

Wydarzenie przebiegało w podniosłej, a zarazem miłej i przyjaznej atmosferze. Uświadomiło to nam potrzebę organizowania w przyszłości  tego typu spotkań.

W dniu Święta Niepodległości 11 listopada,  podczas składania kwiatów pod pomnikiem Znicz Pamięci Pokoju w Luboniu delegacja naszego Uniwersytetu zapaliła znicze.

Maria Błaszczak