Spotkanie z Robertio i Giorgia

Dwoje młodych ludzi – Włochów dwa miesiące temu ukończyło studia języka angielskiego i japońskiego we Włoszech. Obecnie są w Polsce i aktualnie odbywają praktykę w Szkole Podstawowej nr 2 w Luboniu ucząc języka angielskiego.

Roberto i Giorgia spotkali się z słuchaczami ULTW celem podzielenia się z nami wiadomościami o ich kraju i Japonii.

Włochy. Prelegenci przedstawili i omówili ogólne dane dotyczące Półwyspu Apenińskiego, a więc warunki geograficzne, klimatyczne, językowe, kulturowe i inne. Stolicą Włoch jest Rzym. Kraj dzieli się na pięć zasadniczych regionów (oddzielność stanowi Watykan). Główne miasta to Mediolan, Florencja, Wenecja, które każde z nich charakteryzuje odmienność  np. przemysł, obyczaj, tradycja, jedzenie, sport i architektura. Z tej dziedziny wyróżnia się katedra w Mediolanie, plac św. Marka w Wenecji, krzywa wieża w Pizie. Kultura włoska obfituje w wielkie dzieła malarskie (Leonardo da Vinci „Mona Lisa” – Luwr, Paryż), rzeźbiarskie („Dawid”  Michała Anioła we Florencji), muzyczne (opery Giuseppe Verdiego). Włosi są bardzo rozmowni i pomaga im w tym gestykulacja.

Prelekcję urozmaicił występ dzieci, które zaśpiewały piosenkę w języku angielskim oraz policzyły po włosku cyfry od 1-10. Oprócz tego przedstawienia treść przeplatana była wkładkami muzycznymi. Usłyszeliśmy chór „Pieśni niewolników” z opery Verdiego pt. „Nabuchodonozor”. Następnie śpiewał światowej sławy tenor włoski Lucianio Pavarotti arię z opery Verdiego pt. „Rigoletto”. Pieśń neapolitańską śpiewał w duecie znany tenor młodego pokolenia Andrea Bocelli.

Japonia. Rozbawieni piękną muzyką słuchacze skupili się na dalszym ciągu  prelekcji związanej z Japonią. Roberto i Giorgia podobnie jak uprzednio przedstawili ogólne dane geograficzne kraju oraz jego cechy charakterystyczne. Stolicą jest Tokio (15 milionów mieszkańców). Obyczajowo ludzie dzielą się na stare i nowoczesne. Tradycje cechuje np. strój (kimono), samuraje – straż prowincji, geishe – artystki tańca, zabawiania. Obecnie w Japonii istnieją dwa alfabety: hiragana i katakana. Bardzo popularne są komiksy – mangi. W czasie rozmowy lubią gestykulować. Pod koniec zajęć na rozdanych kartkach papieru należało wpisać swoje imię . Młodzi prelegenci napisali je w języku japońskim.

Myślę, że dzisiejsze zajęcia z Roberto i Giorgia były ciekawe i poszerzyły naszą wiedzę o podane treści. Dziękuję im za pomysłowy tok prowadzenia prelekcji, która oprócz przekazanych wiadomości wprowadziła nas w radosny nastrój.

Słuchaczka ULTW