Seniorzy zaczęli rok akademicki

Seniorzy zaczęli rok akademicki

„Senior nie musi siedzieć w domu” – to hasło przewodnie Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku, który 1 października oficjalnie zainaugurował rok akademicki 2017/18. Uroczystość w auli Szkoły Podstawowej nr 5 rozpoczął chór Bard, który odśpiewał studentom „Gaude Mater Polonia”. To już siódmy rok działalności lubońskiej uczelni.

Czego można się nauczyć na Uniwersytecie Lubońskiego Trzeciego Wieku? – Wielu ciekawych rzeczy. Staramy się przede wszystkim wydobyć z naszych studentów pasję. Oni mają już piękne lata życia za sobą i teraz przychodzą do nas dzielić się swoim doświadczeniem życiowym, nacieszyć się swoją obecnością i jednocześnie poszerzać swoją wiedzę. Dzisiejszy świat jest bardzo zawirowany i chcemy im pomóc w tym świecie się odnaleźć. Nasz Uniwersytet jest miejscem spotkań z nauką, ale również z szeroką pojętą integracją – mówił Mikołaj Tomaszyk, przewodniczący Rady Programowej Uniwersytetu i dr nauk politycznych WNPiD UAM w Poznaniu.

Na uroczystej inauguracji roku akademickiego był m.in. Zygmunt Jeżewski, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu. – W powiecie mamy kilka podobnych Uniwersytetów. Ten funkcjonuje już jednak siedem lat i ma szereg ciekawych pomysłów. To bardzo aktywna grupa i zawsze tryskająca humorem. Wspieramy takie inicjatywy. Średnia wieku w powiecie poznańskim wynosi wprawdzie tylko 35 lat, ale liczba seniorów systematycznie wzrasta. Trzeba ich docenić oraz uszanować to, co przez całe swoje życie zawodowe osiągnęli. Chciałbym też, żeby ci seniorzy pokazali młodszym, że to właśnie dzięki ich pracy teraz tym młodszym żyje się tak dobrze – stwierdził Zygmunt Jeżewski.

W trakcie uroczystości studenci, których liczba z roku na rok rośnie, mogli wysłuchać także wystąpienia Kanclerz Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku i jednocześnie burmistrz Miasta Luboń, Małgorzaty Machalskiej oraz wykładu inauguracyjnego, który wygłosił prof. Dr hab. Arnold Bernaciak z WSB Poznań pt. „Miasto szczęśliwe”. Całość zakończyła uroczysta immatrykulacja, czyli akt przyjęcia w poczet studentów uczelni. A nowych student w tym roku pojawiło się szesnastu. W sumie jest niemal dwustu. Uniwersytet Luboński Trzeciego Wieku posiada m.in. sekcje językowe, literacko-teatralno-biblioteczną, turystyki pieszej i krajoznawczej, informatyczną, taneczno-muzyczną czy sportową.

Więcej o Uniwersytecie Lubońskiego Trzeciego Wieku będzie można przeczytać w nowym wydaniu „Prasowej17.”, który ukaże się 27 października jako dodatek do „Głosu Wielkopolskiego”.