Redaktor Mariusz Kwaśniewski gościem Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku.

27 kwietnia, w ramach comiesięcznych wykładów ogólnych Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku , odbyło się spotkanie z dziennikarzem, autorem i prezenterem programów muzycznych, legendą poznańskiej radiofonii Mariuszem Kwaśniewskim.
Redaktor Mariusz Kwaśniewski przez 25 lat pracował w Radiu Merkury i był współodpowiedzialny za jego brzmienie. To osoba nietuzinkowa i powszechnie znana z fal poznańskiego eteru. Słuchacze Radia Merkury doskonale pamiętają go chociażby z sobotniego programu Radia Yesterday. Od kilku lat mieszka w Luboniu. Na spotkanie ze studentami, które odbyło się w holu Szkoły Podstawowej nr 5, przyjechał rowerem. Obecnie jest związany z Radiem Afera – Akademicką Rozgłośnią Politechniki Poznańskiej. Promuje dobra muzykę, utalentowanych i ciekawych wykonawców. Jest autorem cyklicznej audycji „Mariusz Kwaśniewski na żywo”, lansującej zespoły z Pyrlandii.

DSCN7802


Prelekcje rozpoczął od przekazania historii Poznańskiego Radia. Potem opowiadał o znanych i lubianych artystach i życiu muzycznym Poznania lat 60-tych i 70-tych. Poznańskie Radio wystartowało w 1927 roku ze składek społeczeństwa jako trzecia stacja w Polsce, po Warszawskiej i Krakowskiej. 16 kwietnia 1927 roku w Wielka Sobotę poznańska rozgłośnia jako pierwsza w Polsce transmitowała nabożeństwo i procesje rezurekcyjną, a następnego dnia mszę świętą z katedry na Ostrowie Tumskim. Dwa lata później rozgłośnia przeprowadziła pierwszą transmisję sportową z meczu piłkarskiego. Dużym sukcesem było tez wprowadzenie dla słuchaczy gimnastyki porannej i kursów języków obcych.
W 1933 roku, po 6 latach samodzielnej działalności, rozgłośnia weszła w struktury Polskiego Radia w Warszawie. W czasie II wojny światowej radio zamilkło. Ponownie zaczęło nadawać w marcu 1945 roku pod nazwa „Radio Poznań”, a jego siedzibą została willa przy ul. Berwińskiego 5. Ciekawostka jest to, ze w tym budynku podczas II wojny światowej pomieszkiwał hitlerowski namiestnik Kraju Warty Arthur Greiser.
W 1983 roku Radio Poznań zmieniło nazwę na „Radio Merkury Poznań”. W 1993 roku, będąc w strukturach rozgłośni regionalnych otrzymało nazwę „Radio Merkury”, natomiast od 2017 roku, przy okazji jubileuszu 90-lecia istnienia, znów działa jako „Radio Poznań”. Obecnie jest jedna z 17 rozgłośni regionalnych w kraju.

DSCN7814


Redaktor Kwaśniewski opowiadał o kulturalnym środowisku Poznania minionych lat. Przypomniał artystów i gwiazdy estrady poznańskiej lat 60. i 70. oraz ich płyty wydawane przez Polskie Radio, a wśród nich Krzysztofa Trzcińskiego Komedę – legendę polskiego jazzu, twórcę znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej, Janusza Hojana -dziennikarza muzycznego, Piotra Kuźniaka z Trubadurów, Urszulę Sipińską -piosenkarkę i architektkę wnętrz , Edwarda Hulewicza – piosenkarza estradowego i założyciela zespołu Tarpany oraz piosenkarzy Krzysztofa Krawczyka, Halinę Frąckowiak, Annę Jantar oraz Zdzisławę Sośnicką. Szanujemy i doceniamy ich dorobek artystyczny. Ich kariery życiowe rozwijały się na naszych oczach. Ich utwory kształtowały naszą młodzieńczą wyobraźnię, targały naszymi emocjami, a przede wszystkim relaksowały. Miło było uruchomić wspomnienia naszej młodości, będące nieodłączną częścią naszego życia. Pan Mariusz od początku spotkania nawiązał wspaniały kontakt ze studentami. Jego wiedza o poznańskiej rozgłośni i ludziach z nią związanych jest imponująca. Warto było się z nią zapoznać. Radio pomimo wszechobecnego Internetu i Telewizji było i jest nadal jednym z najważniejszych mediów w naszym życiu. Chętnie słuchamy go w domu, pracy, czy tez w samochodzie i wszystko wskazuje na to, ze to się nie zmieni.
Tekst Maria Błaszczak
Foto Piotr Kusy

DSCN7797