Podsumowanie wykładów ogólnych w ramach ULTW

W roku akademickim 2014/2015 odbyło się 9 spotkań ogólnych. Każde z nich cechowała atrakcyjność omawianych problemów. Tematyka I semestru poświęcona była sprawą związanym z naszym zdrowiem. 

  1. Pierwsze spotkanie dotyczyło schorzeń układu pokarmowego -gastroenterologii. Zajęcia prowadziła dr n. med. Liliana Łykowska-Szuber. Pani doktor szczególną uwagę zwróciła na chorobę uchyłkową jelit ze wskazaniem jak ją diagnozować i jak leczyć. Dowiedzieliśmy się o właściwym odżywianiu, o roli błonnika i produktach bogatych w błonnik.

  2. Następny wykład dotyczył profilaktyki układu krążenia, e03b48505beb5064629b289da62cc901który prowadziła pani dr n. med. Anna Olasińska-Wiśniewska. Pani Doktor dokładnie omówiła choroby sercowo-naczyniowe ze rozeznaniem na miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, zawał serca. Zwróciła uwagę na czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Podpowiedziała jak żyć, aby ustrzec się od ewentualnych chorób.

  3. Grudniowe spotkanie nosiło tytuł „Senior na drodze”. Spotkanie prowadził mgr Michał Pankiewicz, który dokonał podziału czynów na przestępstwa i wykroczenia związane z poruszaniem się na drodze. Poznaliśmy także obecnie obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

  4. W następnej kolejności spotkaliśmy się z dr Piotrem seniorKocurem(AWF), który omówił aktywne formy ruchu dla osób 50+. Zwrócił uwagę na częstotliwość ruchową, rodzaje ćwiczeń dostosowanych do naszych możliwości, przedstawił jak unikać otyłości, jak prawidłowo nawadniać organizm. Była to bardzo ciekawa i przydatna prelekcja.

  5. Wykład w lutym dotyczył „Jak dbać o swoje oczy”. Prelegentem była pani optyk – optometrysta. Zaproszony gość zapoznał nas z działaniem okulistyki, szczegółowo każdy dział omówiono z uwzględnieniem takiej choroby oczu jak: zaćma czy jaskra. Naszą uwagę zwrócono na higienę oka oraz rolę optyka.

  6. Semestr letni w marcu, wykładem ogólnym rozpoczął prof. Włodzimierz Gawroński tematem „Rojber w NASA”. Prelegent przedstawił słuchaczom swoje życie zawodowe, które w konsekwencji doprowadziło go do amerykańskiej agencji nasakosmicznej NASA, gdzie pracował przez 25 lat. Jego stanowisko mieściło się w ośrodku badań kosmicznych w dziale anten naziemnych. Zajmował się systemem sterowania antenami i teleskopami. Opracował sposób, który obecnie zwiększył dokładność i precyzję sterowania antenami o wielkich średnicach. Dzięki jego pracy poprawiono łączność z statkami kosmicznymi wysyłanymi w przestrzeń kosmiczną w celu badania planet Układu Słonecznego oraz w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Polski naukowiec ma swój udział w największych osiągnięciach kosmicznych XX wieku. Zaproszony gość wyjaśnił bardzo sympatycznie brzmiący tytuł spotkania „Rojber w NASA”. Będąc dzieckiem gosposia jego rodziców nazywała rozrabiającego chłopca „Rojbrem”

  7. Spotkanie kwietniowe poświęcone było lotnictwu. Wykładowcą był gen. dyw. Anatol Czaban – pracownik WNPiD UAM w Poznaniu, a temat brzmiał: „F-16 w Polsce”. Pan f16generał ma za sobą 34 lata spędzone na służbie w powietrzu i na ziemi. Kształcił się w ZSRR i USA. Uważa, że tam gdzie nie ma lotnictwa nie ma zwycięstwa. Obecne inwestuje się na świecie w lotnictwo bezzałogowe, niestety na razie Polska nie może się pochwalić takim sprzętem. Polskie wojsko dysponuje starymi maszynami (80% z ZSRR). Aktualnie F-16 stanowią jedyne nowoczesne maszyny (posiadamy ich 48). Od 1 stycznia 2014 roku istnieje jedno dowództwo sił powietrznych. Polscy piloci szkoleni są w Dęblinie.

  8. Majowy temat wykładu ogólnego to „Udział polskich żołnierzy w ramach sił NATO w Macedonii”. Prelegentem był dr hab. Mirosław Skarżyński – pracownik WNPiD UAM. Omówiono następujące zagadnienia: charakterystykę Macedonii, istotę programu „Partnerstwo dla Pokoju” dotyczącego współpracy mkNATO z państwami OBWE nie będącymi w Sojuszu (Bruksela 10.01.1994); sposób przygotowania ćwiczeń Cooperative Best Effort 98 w Macedonii, ponieważ procedury państw postsocjalistycznych przechodziły na procedury Układu Północnego; przygotowanie ćwiczeń Cooperative Best Effort 98 w Macedonii. W tym celu w 1994 odbyły się w Biedrusku pierwsze ćwiczenia, następnie w roku 1997 w ćwiczeniach brali udział brali też Łotysze i Polacy. W roku 1998 ćwiczenia w Macedonii (Skopje); w związku z konfliktami z ludnością (wielonarodowość) Macedonia zmierza do zupełnej destabilizacji.

  9. Na wykładzie ogólnym w dniu 12 czerwca spotkaliśmy się z adwokatem Michałem Posadzy. Pan adwokat po krótkim wprowadzeniu dotyczącym tematu zasadniczego temidazaproponował, aby spotkanie miało charakter konwersacji, co zostało przyjęte z dużym zadowoleniem. Padło wiele pytań m.in. w jaki sposób najprościej załatwić sprawę testamentu, czy lepiej jest napisać testament ręcznie czy u notariusza, o ważność testamentu, co to jest zachówek i kto może go otrzymać, czy sporządza się testament gdy jest jeden spadkobierca, jak wygląda kwestia podatku od spadku, jak wygląda umowa dożywotnia. Pan adwokat wyczerpująco odpowiedział na zadane pytania ku ogólnemu zadowoleniu słuchaczy.

Podsumowując całość zaproponowanych tematów ogólnych należy stwierdzić, że były one bardzo ciekawe i przydatne oraz poszerzyły naszą wiedzę z poszczególnych dziedzin.

Słuchaczka ULTW