Pamięć jest w nas

Są w życiu każdego człowieka i każdego miasta wydarzenia , czasem bardzo tragiczne , tworzące wspólne więzy przeszłości i teraźniejszości . Tragedia, która wydarzyła się 50 lat temu w Wielkopolskich Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego była ogromnym przeżyciem dla najbliższych ofiar ,rodzin ,przyjaciół ,znajomych mieszkańców naszego miasta…. Pamięć trwała przez lata . 22 lutego 2022 przy pomniku , poświęconym ofiarom tragedii , przy głosach syren wozów strażackich uczciliśmy 50 rocznicę wydarzenia.Po słowach i apelu ku pamięci ofiar złożono wiązanki kwiatów ,zapalono znicze…. Obecni na uroczystości , rodziny ofiar , przedstawiciele władz miasta, służby mundurowe ,współpracownicy , koledzy z pracy , słuchacze ULTW oraz reprezentanci lubońskich placówek oświatowych przeżyli wzruszające wspomnienia i refleksje . Ten dzień stał się okazją do międzypokoleniowych rozważań na temat kart historii naszego miasta. Dalszy ciąg uroczystości odbył się w Ośrodku Kultury . Obejrzeliśmy dwa filmy obrazujące tragiczne wydarzenie. Dziękuję bardzo opiekunom młodzieży szkolnej za rozmowy i rozważania z pozostałymi uczniami na zajęciach lekcyjnych i kołach historycznych.

Irena Skrzypczak

20220222_121740image000000image000006