,,O statku, który zatonął i historii, która trwa”

Mijają 104 lata od tragicznego wydarzenia, które wciąż fascynuje – pierwszy i jedyny rejs Titanica. Z Madrytu przyjechała do Warszawy (Pałac Kultury i Nauki) wystawa, którą obejrzało już bardzo wielu. Od samego wstępu, przechadzając się po salach, słuchając spokojnego głosu lektora, ulega się wrażeniu, że wszystko będzie dobrze. Poznajemy historię narodzenia się pomysłu i realizacji budowy statku. Młodzi konstruktorzy i budowniczy realizują, pełni entuzjazmu, swoje marzenie. Poznajemy życie i tragedie pasażerów ,,Titanica”.

Na wystawie zgromadzono około dwustu pamiątek (buciki jednej z najmłodszych pasażerek), zdjęć, listów, ubrań, fragmentów statku.. Spacerując zrekonstruowanym korytarzem pierwszej klasy, podziwiliśmy luksus kabin bogatych pasażerów i wyposażenie skromniejsze, ale funkcjonalne kabin trzeciej klasy. Ciekawym elementem jest bryła góry lodowej- można ją dotknąć i poczuć temperaturę wody… W ciszy i refleksji nad tragedią ludzi, a zarazem podziwu dla bohaterstwa i poświęcenia, odbyliśmy wędrówkę w przeszłość.

W trakcie spaceru po stolicy mogliśmy poczuć szczególną, pełną młodzieńczego entuzjazmu i radości atmosferę uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Irena Skrzypczak