O chorobach dna miednicy oraz NTM – relacja z marcowego wykładu
27 marca w Szkole Podstawowej nr 6 słuchacze Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku spotkali się z władzami Stowarzyszenia UroConti, które zrzesza osoby z chorobami dna miednicy, w tym nietrzymania moczu. Każdy kto boryka się z tymi dolegliwościami może zostać członkiem Stowarzyszenia i aktywnie włączyć się w jego działalność.
Stowarzyszenie Uroconti, to organizacja zrzeszająca osoby z chorobami dna miednicy, w tym z problemami nietrzymania moczu (NTM). Zostało założone przez pacjentów, którzy chcą sobie pomóc i innym borykającym się z dolegliwościami w obszarze dna miednicy. Stowarzyszenie działa w Warszawie od 2007 roku i jest organizacją non- profit. W kraju ma 8 oddziałów.
Choroby dna miednicy, w tym wszystkie dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu, zwane inaczej inkontynencją, to bardzo powszechna dolegliwość, która dotyka ok. 10 – 15% populacji. Chorują osoby starsze, młodsze, mężczyźni, kobiety i dzieci. Wokół tego problemu narosło wiele przemilczeń i niejasności. Chorzy bardzo często wstydzą się mówić o swoich dolegliwościach i nic nie robią, aby sobie pomóc. Choroba utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje, że osoby nią dotknięte są wykluczone rodzinnie, społecznie i zawodowo. Okazuje się, że tak być nie musi.
Na spotkanie ze słuchaczami ULTW przybyły członkinie Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia UroConti: Anna Sarbak, Jolanta Szot, Zofia Rugała i Zofia Harajda. Wielkopolski Oddział zrzesza 130 członków. Panie przekazały m.in. informacje na temat działalności Stowarzyszenia i warunków członkostwa oraz otwarcie porozmawiały o faktach związanych z NTM .
Dolegliwości związane z dysfunkcją dna miednicy można leczyć. Gdy zaobserwuje się problem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą i szukać jego rozwiązania. Przyczyny dolegliwości mogą być różne, a prawidłowe ich rozpoznanie pozwoli na dobranie właściwego leczenia. W leczeniu NTM bardzo ważna jest także zmiana przyzwyczajeń i wprowadzenie dobrych codziennych nawyków tj.: dieta, przyjmowanie płynów, prawidłowy oddech, dobre praktyki w toalecie, aktywność fizyczna, ćwiczenia lokalizujące mięśnie dna miednicy. Pomoc można znaleźć w Stowarzyszeniu, które z powodzeniem wspiera osoby z tymi problemami i zmierza do poprawy jakości ich życia.
Jeżeli ma się NTM, to należy stosować dobre zabezpieczenie w postaci wkładek urologicznych Seni Lady i majtek chłonnych Seni Lady Pants, które zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu moczu i pozwalają skórze oddychać.
Na zakończenie, panie ze Stowarzyszenia rozdały uczestnikom wykładu broszury z praktycznymi poradami o nietrzymaniu moczu, czasopisma wydawane przez UroConti, próbki wkładek urologicznych i zaprosiły osoby zmagające się z NTM do członkostwa w Stowarzyszeniu.
Maria i Jan Błaszczak
- Marcowy wykład UroConti – zapraszamy w czwartek na 16:30
- Słuchacze Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku na wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu „Józef Chełmoński 1849- 1914”