Byliśmy tam na rowerach:) Ścieżka rowerowa w Komornikach otwarta.

Blisko trzysta osób, w tym reprezentantki i reprezentanci ULTW,  wzięło udział w rodzinnym rajdzie rowerowym po Wielkopolskim Parku Narodowym pod nazwą „Poszukaj z nami wiosny”. – Liczba chętnych przerosła nasze oczekiwania – przyznali organizatorzy. Impreza była połączona z otwarciem nowej ścieżki rowerowej z Komornik do Szreniawy.

 

Ścieżka rowerowa Komorniki-Szreniawa powstała z potrzeby zwiększenia zasięgu oraz wykorzystania zasobów transportu publicznego w obszarze gminy Komorniki i powiatu poznańskiego. Dzięki rozszerzeniu udziału transportu rowerowego oraz publicznego w przewozach osób, czas podróży pasażerów zostanie skrócony. Zwiększona zostanie również dostępność do środków transportu, co w rezultacie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa podróżujących i zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko.

– Ta ścieżka ma swoją historię. W poprzednich konkursach, liderem związanym z aplikacją o jej budowę była gmin Komorniki. Niestety, wówczas nie udało się pozyskać odpowiedniego wsparcia finansowego. Wtedy jednak, w tak zwanej rezerwie ze środków Metropolii Poznań i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, rola wspomnianego lidera przypadła nam i to dofinansowanie, w wysokości 85 procent otrzymaliśmy. Wartość całej inwestycji szacujemy na ok. 2,1 miliona złotych, wkład samorządowy jest dzielony po połowie – mówił wicestarosta poznański Tomasz Łubiński. – Ta inwestycja jest najlepszym dowodem na to, że współpraca popłaca – dodał wójt gminy Komorniki, Jan Broda.

Zarówno on jak i wicestarosta byli jednymi z tych, którzy przecięli wstęgę i tym samym dokonali symbolicznego otwarcia ścieżki rowerowej. Zaraz potem na trasę rajdu wyruszyli rowerzyści. Byli wśród nich zarówno wytrawni miłośnicy dwóch kółek jak i ci początkujący. Nie zabrakło też rodzin z dziećmi. Wszyscy oni mieli do pokonania trasę długości ok. 14 kilometrów. Udział w imprezie był bezpłatny. Dla wszystkich, którzy pojawili się na stadionie w Komornikach, gdzie usytuowano start oraz metę rajdu, przewidziano wiele atrakcji. Takich jak choćby losowanie roweru górskiego, którym odjechał jeden z uczestników imprezy. Najważniejsza była jednak świetna zabawa. Tym bardziej, że pogoda dopisała.

Budowa ścieżki rowerowej jest pierwszym etapem na drodze do stworzenia we wsi Szreniawa węzła przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia, który umożliwi mieszkańcom swobodne podróżowanie między okolicznymi miejscowościami w sposób szybki, łatwy i komfortowy. – Wiemy, że gmina ma takie plany. To na pewno przyczyni się do podniesienia komfortu życia i podróżowania jej mieszkańców, ale także do podniesienia jakości obsługi osób odwiedzających Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, znajdującego się w pobliżu stacji – stwierdził Tomasz Łubiński. Dodajmy, że ze stacji Szreniawa można dziś dojechać pociągiem zarówno do Poznania jak i do Wolsztyna.